Статті

Що таке стандарт DOCSIS ?

Сьогодні ми розглянемо що собою являє стандарт DOCSIS, який накінець прийшов і в Україну. DOCIS це абривіатура від Data Over Cable Service Interface Specifications, що в перекладі означає стандарт передачі даних по коаксіальному (телевізійному) кабелю.  

Ще у далекому 1998 р. на сесії робочої групи ITU у Женеві був схвалений основоположний стандарт J.112 , що визначає методи передачі даних по мережах кабельного телебачення. Базуючись на основі стандартів ITU J.112 і J.83 , консорціумом CableLabs у співпраці з широким колом виробників устаткування був розроблений єдиний міжнародний стандарт, відомий під назвою Data Over Cable Service Interface Specification (DOCSIS).

 

 

 

Цей стандарт передбачає передачу даних абонентові по мережі кабельного телебачення з максимальною швидкістю до 42 Мбіт/с. (При ширині смуги пропускання 6 Мгц і використанні багатопозиційної амплітудної модуляції 256 QAM ) та отримання даних від абонента з швидкістю до 10,24 Мбіт/с. Він покликаний був змінити застарілі та несумісні між собою рішення і стандартизувати протокол передачі даних і методи модуляції, істотно збільшити швидкість передачі, а також повинен гарантувати сумісність апаратури різних виробників.

 

Прийняті ITU документи містять також три додатки, що враховують специфічні особливості американського, європейського і японського ринків послуг CATV і використовувані в цих регіонах стандарти (NTSC , PAL , SECAM).

 

Існує кілька версій специфікації DOCSIS:

  • DOCSIS 1.0
  • DOCSIS 1.1
  • DOCSIS 2.0
  • DOCSIS 3.0
  • EuroDOCSIS

 

EuroDOCSIS регламентує прийнятий для Європи розподіл частот прямого і зворотного каналу, та обумовлює роботу зі смугою 8 МГц .

 

Стандарт DOCSIS 1.1 додатково передбачає наявність спеціальних механізмів, що поліпшують підтримку IP-телефонії , зменшують затримки при передачі мови (наприклад, механізми фрагментації і збірки великих пакетів, організації віртуальних каналів і завдання пріоритетів).

 

DOCSIS має пряму підтримку протоколу IP з нефіксованою довжиною пакетів, на відміну від DVR-RC, який використовує ATM Cell transport для передачі IP пакетів (тобто, IP пакет спочатку переводиться у формат ATM , який потім передається по кабелю; на іншій стороні проводиться зворотний процес).

 

Таблиця швидкостей

Максимальна швидкість синхронізації (Максимальна використовувана швидкість)

 

VersionDOCSISEuroDOCSIS
Прямий канал (Down)Зворотний канал (Up)Прямий канал (Down)Зворотний канал (Up)
1.x 42,88 (38) Мбіт / с 10,24 (9) Мбіт / с 55,62 (50) Мбіт / с 10,24 (9) Мбіт / с
2.0 42,88 (38) Мбіт / с 30,72 (27) Мбіт / с 55,62 (50) Мбіт / с 30,72 (27) Мбіт / с
3.0 4channel +171,52 (+152) Мбіт / с +122,88 (+108) Мбіт / с +222,48 (+200) Мбіт / с +122,88 (+108) Мбіт / с
3.0 8channel +343,04 (+304) Мбіт / с +122,88 (+108) Мбіт / с +444,96 (+400) Мбіт / с +122,88 (+108) Мбіт / с

 

Як видно з таблиці, стандарт встиг пройти кілька етапів еволюції. Першим був DOCSIS 1.0, трохи пізніше - DOCSIS 2.0, а на сьогоднішній день в ряді країн (наприклад, США, Нідерланди, Канада, Сінгапур) вже використовується DOCSIS 3.0, який дозволяє збільшувати швидкість передачі даних до 150 Мбіт / сек або до 300 Мбіт / сек в прямому каналі (до абонента) і 120 Мбіт / сек у зворотному каналі за рахунок паралельного використання відразу декількох каналів DOCSIS 2.0. (Швидкість залежить від кількості «спараллеленних» каналів, можуть існувати «паралелі» 4 або 8 каналів). Це вище, ніж будь-який існуючий на сьогодні стандарт передачі даних для масового користувача. У результаті споживач отримує істотні переваги і додаткові можливості. Завдяки справді найвищим швидкостям, DOCSIS 3.0 відкриває нові перспективи і для відео-сервісів.

 

docsis3 2

 

Головна відмінність DOCSIS 3.0 від 2.0 в тому, що в DOCSIS 3.0 канали на кабельному модемі можна об'єднувати, тим самим збільшуючи швидкість доступу. Об'єднуються до 16 прямих і 8 зворотних (2008 р.). Також в DOCSIS 3.0 з'явилася підтримка multicast, IPv6, шифрування AES тощо.

 

Ще кілька переваг останньої версії DOCSIS'а:

• підтримка інтернет-протоколу IPv6 (розроблений для вирішення проблеми з нестачею IP-адрес по протоколу IPv4 і сьогодні активно тестується і впроваджується в Україні та за кордоном);

• підтримка багатоадресної (multicast) передачі даних;

• можливість шифрування трафіку модема за алгоритмом AES (Advanced Encryption Standard) із застосуванням 128 бітових ключів, завдяки чому підвищується рівень безпеки при використанні Інтернету, і багато іншого.

 

Як це працює

Передача даних «зверху вниз» - до користувача, або в Downstream-каналі - виконується передавальним пристроєм головного обладнання, який називаэться CMTS - Cable Modem Termination System; у спрощеному випадку вся смуга ділиться між всіма користувачами, які в даний момент отримують дані, тому доступна в кожен момент часу смуга для конкретного користувача може «плавати» в широких межах. Передача інформації «знизу вгору» (в Upstream-каналі) може виконуватися кабельним модемом, який відповідає технічним вимогам, що пред'являються. Підприємством, або сертифікований на відповідність стандарту DOCSIS, а як протокол доступу реалізована процедура МДВР (Багатостанційний доступ з тимчасовим поділом каналів) або МДКР (Багатостанційний доступ з кодовим поділом каналів). До появи стандарту DOCSIS 3.0 полоса на одного користувача в Downstream-каналі становила приблизно не більше 25 Мбіт / с, в Upstream-каналі - не більше 10 Мбіт / с. Це обумовлено неможливістю виділення всіх тайм-слотів на один абонентський пристрій.

 

 

docsis3 1

 

Реалії DOCSIS в Україні

На Україні DOCIS почав впроваджуватись ще з 2002 року. Сьогодні в Україну вперше починають впроваджувати DOCSIS 3.0, який відрізняється від попередніх поколінь цього стандарту чималою кількістю переваг та додаткових можливостей.

  

З 2010 року в Україну прийшов DOCSIS 3.0. Поки цей стандарт запроваджено тільки компанією ВОЛЯ (інші провайдери працюють в основному на DOCSIS 1.1 і DOCSIS 2.0). Зокрема в березні 2010 року компанія ВОЛЯ представила ряд інтернет-пакетів для бізнес-клієнтів. 

 

«Пакети, які ми пропонуємо за протоколом DOCSIS 3.0, дозволяють забезпечити швидкість доступу в Інтернет до 150 Мбіт / с. Все це гарантує підвищений комфорт та економію часу, тобто саме те, що необхідно, в першу чергу, нашим корпоративним клієнтам », - прокоментував вихід нової пропозиції Сергій Бойко, президент компанії ВОЛЯ.

 

«Поява в Україну DOCSIS 3.0 говорить про те, що наш телекомунікаційний ринок продовжує рости і розвиватися, причому найкращим чином - за рахунок впровадження інновацій, - зазначає Тетяна Попова, голова правління ІнАУ. - Збільшення пропускної здатності каналів передачі даних дуже важливо для кінцевих споживачів послуг телебачення та Інтернету. Сподіваюся, DOCSIS «третього покоління» успішно пройде «акліматизацію» і виправдає надії, які покладають на нього оператори й абоненти ».

Автор : btamedia

 

UA TOP Bloggers

Яндекс цитирования

Встановлення та налаштування сателітарних антен у Львові та області